Перш за все, печі під марками Булерьян і Бренеран за своєю конструкцією ідентичні, виробляються тільки - одна в Німеччині, друга в Росії (за ліцензією), тому особливої різниці в них немає.
Піч професора Бутакова працює за тим же принципом, що і піч Булерьян, але має конструкційні відмінності: більше число і трохи більший перетин повітряних труб, вони повністю приховані в корпусі печі і забір повітря в них виробляється під прямим кутом; корпус виконаний у вигляді паралелепіпеда (що, на думку творців, сприяє кращому згорянню генераторного газу); труба димоходу вводиться у верхній площині, а не в торці, як у печі Булерьян; є висувний ящик для золи, колосникові грати.
З наведених конструкційних відмінностей у печі Бутакова найбільш незручні: точка введення димоходу - змінюючи положення заслінки, легко обпектися про гаряче підставу труби або про верхню частину корпусу печі; поворотна заслінка піддувала не оснащена будь-яким фіксатором і при спробі виставити її положення самостійно переміщується під вагою ручки.
Конструкція печі «Професор Бутаков»: 1 - висувною зольний ящик; 2 - колосникові грати; 3 - вхід холодного повітря; 4 - топливник; 5 - топкова дверцята; 6 - конвективні труби; 7 - вихід гарячого повітря; 8 - поверхня для розігріву їжі; 9 - шибер і місце для кріплення димоходу
Колосникові грати, присутня в печі Бутакова, чомусь вважається виробником гідністю - але в разі конвекційних печей краще горіння дров, яке забезпечує колосникові грати, не є перевагою, адже ятати палива доведеться робити частіше.
До речі, в печах Булерьян і Бренеран дрова згоряють практично повністю і з мінімальним залишком, хоча колосниками ці печі не оснащені. Виробник печі Бутакова стверджує, що її плоский верх дозволяє розігрівати їжу - але ж температура корпусу таких печей відносно низька і виходить, що їжу доведеться розігрівати досить довго. Тут, буде доречним зазначити, що температура корпусу працюючій печі професора Бутакова вище, ніж у працюючої печі Булерьян - вбудовані в корпус повітряні труби не дають екрануючого ефекту, як у булерьян, значить про її гарячий корпус можна обпектися і він прослужить менший термін, т. к. немає відводу тепла від бічних стін.
Варто згадати, що в конвекційних печах вітчизняного виробництва дуже часто зустрічаються дрібні і великі недоробки - то шви ночами світяться, то відсутні якісь елементи конструкції. У німецьких булерьянов подібних недоробок не відзначено.
Кілька рекомендацій покупцям і власникам конвекційних печей
Особливо ретельно виберіть місце установки конвекційної печі, в відсутності теплових екранів для цього буде потрібно більше місця, ніж ви розраховуєте. Найбільш безпечним буде установка такої печі в окреме приміщення, краще підвальне, з хорошою вентиляцією на випадок зворотної тяги в димарі. Продумайте висновок труби, її герметизацію при виведенні через дах. Повторюся - утеплення димової труби для таких печей обов'язково необхідно!
Для кращого тління в конвекційної печі краще відійти від рекомендацій виробників і закладати паливо за такою схемою: тріска і тонкі поліна закладаються першим шаром, між ними повинні залишатися невеликі порожнечі з повітрям; поверх, з упором в задню стінку топки викладаються великі поліна, між полінами і дверцятами топки необхідно залишити трохи вільного простору; в це вільний простір закладіть шматки газет, деревну кору, тріску і дрібні гілки, поверх укладіть більш товсті поліна (для вугілля).
Виконавши укладку палива в топку за наведеною схемою, запаліть папір і закрийте дверцята топки, не забувши перед цим відкрити заслінку в димарі (шибер) і заслінку піддувала. Як закладка дров розгориться, переведіть піч в режим тління, зменшивши кут відкриття заслінок.
Важливо! З метою зменшення відкладень конденсату на стінах димової труби топити конвекційні печі слід тільки абсолютно сухими дровами.
Захисний тепловий екран можна придбати в готовому вигляді, а можна виготовити самостійно, причому без використання за ним і рекомендованого виробником шару утеплювача. Беремо лист металу і кріпимо його до стіни з тією умовою, щоб між ним і стіною залишався невеликий проміжок близько 50 мм - головне, щоб цей проміжок був однаковий по всій площі металевого листа. Променеве випромінювання печі нагріє металевий екран і в просторі між ним і стіною утворюється постійний рух повітря, у напрямку від статі до стелі, яке і буде забирати тепло від теплового екрана, стіна за ним нагріватися при цьому не буде.
Яку модель конвекционной печі краще вибрати - з глухою дверцятами топки або з встановленим в ній склом? По-перше, печі зі склом в дверцятах обійдуться покупцеві на 70-80% дорожче, по-друге, милуватися язиками полум'я в печі через вікно в дверцятах довгий час не вийде, т. К. Скло неодмінно закоптиться, а всидіти перед піччю теж буде непросто - не дозволить сильне променеве випромінювання тепла.
Як і печі інших конструкцій, піч Булерьян не така ідеальна, як це стверджують виробники - важливо розуміти це і враховувати її недоліки ще до покупки.